Deklaracja dostępności

Główny Urząd Statystyczny zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej „Statistics in Transition”: https://sit.stat.gov.pl.

  • Data publikacji strony internetowej: 2019-07-01.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-11-15.

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne elementy i treści

  • Brak alternatywnego tekstu dla niektórych obrazów lub tekst jest błędny.
  • Brak podziału na sekcje header, main i footer lub sekcje zostały źle skonstruowane.
  • Nagłówki zostały źle skonstruowane.
  • Dostępne są linki, których tytuł jest taki sam jak treść linku.
  • Na stronie znajduje się pusty przycisk.
  • Część udostępnionych plików nie jest dostępna cyfrowo z powodu: braku logicznej struktury w dokumentach; pustych miejsc bez treści, utrudniających czytanie treści przez czytniki stron; braku tytułów lub błędnych tytułów we właściwościach dokumentów.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 2021-02-09.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-11-12.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Skróty klawiaturowe

Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej i wniosków o udostępnienie informacji niedostępnej prosimy o kontakt z koordynatorem do spraw dostępności:

  • korespondencyjnie pod adresem: Główny Urząd Statystyczny al. Niepodległości 208 00-925 Warszawa
  • elektronicznie pod adresem: dostepnosc_gus@stat.gov.pl
  • telefonicznie pod numerem: +48 22 608 31 12.

W zgłoszeniu prosimy podać:

  • imię i nazwisko;
  • dane kontaktowe;
  • dokładny adres URL (link) strony internetowej, na której są niedostępne element lub treść;
  • opis problemu i najdogodniejszego sposobu jego rozwiązania.

Każdy ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także wnioskować o udostępnienie informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, np. przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Na zgłoszenie odpowiemy w jak najkrótszym czasie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, niezwłocznie poinformujemy o tym. W tej informacji podamy, kiedy realizacja wniosku będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku gdy odmówimy realizacji wniosku o zapewnienie dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący wniosek może złożyć skargę w sprawie zapewniania dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Informacje o tym, jak można się zwrócić do Rzecznika Spraw Obywatelskich, są dostępne na stronie https://bip.brpo.gov.pl/pl.

Pozostałe informacje

Aplikacje mobilne

Główny Urząd Statystyczny posiada następujące aplikacje mobilne:

  1. GUS Geo – wersja na Android
  2. GUS Geo – wersja na iOS
  3. Portal Geostatystyczny – wersja na iOS

Aplikacje zawierają mapy i są wyłączone z obowiązku spełnienia standardów dostępności określonych w specyfikacji WCAG 2.1, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. poz. 848).

Dostępność architektoniczna

Główny Urząd Statystyczny, al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa

  1. Do budynku prowadzi jedno główne wejście od al. Niepodległości 208. Budynek składa się z siedmiu kondygnacji i czterech skrzydeł, które oznaczone są A, B, C, D na każdym piętrze.
  2. Do holu głównego budynku w skrzydle C z zewnątrz nie ma schodów, podobnie do skrzydła A.
  3. Recepcja znajduje się na wprost po lewej stronie od wejścia głównego. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami.
  4. Budynek GUS jest w znacznym zakresie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Schody w holu głównym budynku (skrzydła C) są wyposażone w ruchome platformy do transportu wózka, wewnątrz budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych. Windy wyposażone są w informację głosową oraz oznakowanie dla osób niewidomych. Natomiast skrzydło D gmachu GUS, gdzie jest usytuowana Centralna Biblioteka Statystyczna, jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, tj.: posiada odpowiednio szerokie drzwi wejściowe, klatkę schodową, platformę wejściową dla osób poruszających się na wózkach; czytelnia posiada antypoślizgową podłogę, a toalety są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W całym budynku znajduje się 6 toalet przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
  5. Toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parterze holu głównego, po prawej stronie od wejścia oraz cztery na poszczególnych kondygnacjach (piętro I, III, V i VI).
  6. Przed budynkiem wyznaczono siedem miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.
  7. W budynku GUS nie ma pętli indukcyjnych.
  8. W części budynku są oznaczenia w alfabecie Braille’a. W budynku nie ma oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
  9. W części skrzydła A znajduje się Informatorium, do którego można dostać się z poziomu chodnika. Informatorium wyposażone jest w łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

W budynku nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego.

Back to top
© 2019–2025 Copyright by Statistics Poland, some rights reserved. Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International Public License (CC BY-SA 4.0) Creative Commons — Attribution-ShareAlike 4.0 International — CC BY-SA 4.0